Kisszékelyi-dombság Natura 2000 terület

Kisszékely a Kisszékelyi-dombság Natura 2000 terület központjában helyezkedik el, hiszen a terület öt egysége közül három a falu határába esik. Ezek a Kisszékelyi- és a Nagyszékelyi-erdő, illetve a Kisszékelyi-patak völgye. A közel 3000 ha kiterjedésű terület része az Európai Unió ökológiai hálózatának, amely a kontinens természetközeli élővilágát őrzi.

Az egész világon, és kiemelt mértékben Európában mára az emberiség földhasználata, a mezőgazdaság, az urbanizáció, a vonalas létesítmények és bányák kiterjedése olyan mértékben növekedett, hogy a természetes élőhelyek óriási mértékben beszűkültek, illetve elszigetelődtek egymástól. Európa még megmaradt természetes és természetközeli élőhelyeinek megőrzése országhatárokon átívelő nemzetközi összefogást igényelt. Az Európai Unió ennek szellemében hozta létre a Natura 2000 hálózatot, amely így az európai jelentőségű természeti területek hálózatává vált.

Légifelvételek a Natura 2000 terület egyes részeiről (fotó: Horváth Gyula)

Az EU csatlakozás után hazánk területének több mint 21%-a a Natura 2000 hálózat része lett. Minden országosan védett terület mellett további nem védett területek is kijelölésre kerületek, ilyen a Kisszékelyi-dombság is. Kijelölésekor mindkét irányelv érvényesült, ezért egyrészt kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület (HUDD10005), másrészt különleges madárvédelmi terület (HUDD20029) besorolást kapott. A dombsági erdők mellett a peremterületeken fekvő Kisszékelyi-völgy, a Nagyszékelyi-árok völgye, valamint a miszlai Báni-völgy is védelemre került, melyek teljes területe 2979 ha.

Jellemző erdőtípusok: cseres-tölgyes, gyertyános-tölgyes és molyhos-tögyes (fotó: Horváth András)

Élőhelyvédelmi szempontból a gyertyános-tölgyesek, a síksági pannon löszgyepek és a pannon molyhos-tölgyesek megőrzése mellett legfontosabb célkitűzés a pannon cseres-tölgyesek és az euro-szibériai erdőssztyepp-tölgyesek, illetve a bükkös foltok kedvező természetvédelmi helyzetének helyreállítása. Madárvédelmi szempontból pedig több mint tíz jelölőfaj, mint pl. a barna kánya, a darázsölyv, a fekete gólya, vagy a közép tarkaharkály és a kis békászó sas megőrzése a cél.

Fekete gólya fészek (fotó: Kovács Sándor)

A Natura 2000 területek legnagyobb részén évszázadok óta gazdálkodás folyik, ezért a védelmi tevékenységet összhangba kell hozni a területre jellemző gazdálkodással. Különösen hangsúlyos a hagyományos gazdálkodási módok szerepe. A rezervátumszerű védelem helyett a társadalmi, kulturális, gazdasági és természetvédelmi érdekek összehangolásával létrejött fenntartható tájhasználat kialakítása a cél.

A Kisszékelyi-dombság a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területéhez, azon belül a Tolnai-tájegységhez tartozik. Az erdők, füves és mocsaras élőhelyek, a növény- és az állatvilág felügyeletét, a gazdálkodási folyamatok ellenőrzését a nemzeti park munkatársai végzik.

Kováts László

További információk:

A Kisszékelyi-dombság Natura 2000 terület adatlapja.
A Kisszékelyi-dombság Natura 2000 terület fenntartási terve.